Soustředění dětí (15.5.2020)

Milé maminky, případně tatínci, babičky či dědečkové,

dnešní Montík je spíše pro vás. Chci vám ukázat jednu drobnost, která je například pro mne někdy velmi těžká, nicméně pokud se mi podaří, dějí se často malé zázraky... Týká se dětského soustředění a ticha. Vnímám, že obojí spolu souvisí. Občas slýchám, že děti u ničeho dlouho nevydrží. Schopnost soustředění se přitom postupně učí a trénují ji odmalička po kouscích, my dospělí je pak při tomto učení můžeme podpořit. Může se zdát, že bychom měli vyvíjet nějakou aktivitu a cíleně děti k soustředění motivovat. Má zkušenost je však opačná, že často udělám nejlépe, pokud se mi podaří nevyrušit své dítě, jakmile zpozoruji, že ho něco zaujalo. Jak to zjistím? Většinou mlčí, něco upřeně pozoruje nebo zaujatě provádí (třeba zdánlivě nepochopitelnou věc) a - světe div se - vůbec nikoho nepotřebuje. Je prostě tady a teď ve svém vnitřním světě, kde zažívá právě sebe a něco se samo učí, vlastním životem. Pokud jej v tuto chvíli vyrušíme, může se stát, že vůbec nereaguje (v lepším případě, protože nás v tuto chvíli skutečně nevnímá) nebo naopak může reagovat podrážděně, protože jeho dobrodružná cesta ve svém vlastním vnitřním světě ještě není u konce. Naše otázky typu: "Co to děláš?" nebo "Pojď si dát svačinku" jsou sice dobře míněné, ale v tuto chvíli zcela nevítané☺ Věřte, že broučkovi i sobě nejvíce prospějeme, když se v tuto chvíli půjdeme věnovat něčemu, co potřebujeme udělat my (a to i v případě, že jsme konečně dovařili oběd a našli jsme si chvilku na slibované pexeso a máme pocit, že teď bychom se měly našemu prckovi chvilku věnovat). Nebo si prostě sedněme a ten náš poklad mlčky pozorujme. Zkuste to, já osobně tohle miluji. A když si tuhle zdánlivou drobnost dovolím, zažívám příjemné pocity - obdivuji krásu svých dětí a jejich moudrost. Někdy si symbolicky držím ruku na puse, abych v okamžiku, kdy dítěti něco padá z ruky, nebo se rozsypává, neměla chuť promluvit. Když to totiž zvládnete, odměna bývá velmi sladká - dítě si ve většině případů samo poradí, nějak to vymyslí, i když to třeba chvilku trvá a vy máte možnost zahlédnout, jak přemýšlí, jakým způsobem co zkouší nebo vnímat jeho nádhernou trpělivost a snahu. Často zjistíte, že svým vlastním postupem opravdu dojde ke svému cíli a příště mu třeba zase o kousek víc rozumíte, když bude chtít dělat věci jinak než vy. Taky poté cítíte, že to samo opravdu zvládne, protože skutečně ví, co dělá. A co se děje, když svou "soustředěnou práci" dokončí? Většinou je krásně klidné, někdy taky chvíli jen tak sedí a kouká a nic nedělá, jindy skotačivě odběhne, ale vždycky je se sebou spokojená☺ A to stojí za to.

Jak to může vypadat? Třeba takto:


...A věřte, že jsem si taky musela pusu důkladně zamknout, protože otázky typu "Na co tu vařečku budeš při přesypávání mouky potřebovat?" mi přicházely jedna za druhou☺

A ještě krátké články pro inspiraci od odborníků na slovo vzatých...

https://www.montessoricr.cz/objevte-montessori/zakladni-principy/ostatni-principy/399-soustredeni

https://www.montessoricr.cz/objevte-montessori/zakladni-principy/ostatni-principy/486-ticho-klid-mir 

Zdroj: www.montessoricr.cz


Jak dětem přizpůsobit skříň s oblečením 👚👗👖(24.4.2020)

Tento týden navážeme na minulé téma, kdy jsme se věnovali oblečení a třídění šatníku. Dnes nabízíme inspiraci týkající se uspořádání věcí ve skříni malého dítka. Mnoho dětí má touhu se samo obsloužit, proto je vhodné jim i tento prostor připravit tak, aby odpovídal velikosti dítěte (optimální je, když dítě na své věci dosáhne a pokud nemusí používat stoličku, přes kterou se k věcem dostává, přináší to klid i nám rodičům, protože v bezpečném prostředí je přece jenom menší riziko pádů apod.) i jeho schopnostem (malé děti jsou schopné si vybrat ze dvou nebo tří věcí, pokud jich však mají nadbytek, necítí se v situaci dobře a jsou spíše zahlcené). Připravili jsme pro vás stručné video k organizaci dětské skříně. Třeba vás inspiruje, pokud děti u vás doma na své věci nedosáhne. Dítě zvládne vše, ale udělá jen tolik, kolik mu sami dovolíme :-) A pokud hledáte inspiraci pro další organizaci v bytě, koukněte na fotky s nízko pověšenými potřebami pro zametání nebo mop na kachličky, který lze použít jako dětský mop na podlahu pro nejmenší :-)
Hodně zábavy s dětmi nejen při uklízení vám přejeme...


Skládání oblečení - inspirace na doma (17.4.2020)

Venku se krásně oteplilo, i když se ještě občas objeví chladnější den či ráno. A to je úžasná příležitost, aby děti zjišťovaly, jestli je jim teplo, zima nebo tak akorát. Pokud máte zrovna v těchto dnech i více času, máte pro tuhle aktivitu všechno potřebné, abyste se vyhnuli časovému stresu, pokud děti toto zkoumání přímo nadchne. A navíc u toho stihnete vytřídit dětem šatník :)


Jak na to? Můžete dítku podat jejich zimní bundu, mikinu, čepici, šálu, rukavice, tričko apod. a nechat jej, aby se obléklo a pustit jej třeba na balkón, aby prozkoumalo, jak se ve svém aktuálním obleční cítí a pokud mu nebude fajn, může zkoušet jiné varianty, až se bude cítit příjemně. Oblečení, ve kterém je dítěti již vedro, poté můžete spolu vyprat a uklidit na příští chladnější počasí. Děti bude určitě ukládání věcí do krabic bavit.


Děti také velmi baví aktivity související se skládáním. Začít můžete s ručníky a utěrkami, případně vyčlenit jednu starší utěrku nebo plínku, na ně vyšít (nebo nakreslit) čáry, které dětem budou vyznačovat místa skládání, zbytek děti hravě zvládnou. Inspiraci naleznete na fotkách níže (stačí posouvat šipkou doprava na další obrázky) a také na stránkách https://www.beskydska-skolicka.cz/old/skladani_ubrousku.html. Zásada pro nás dospělé pak je "výtvory dětí neopravovat", protože zkrátka dělají to nejlepší, co je v jejich silách. A určitě budou nadšené a motivované k dalšímu skládání, když v koupelně najdou ručník poskládaný přesně tak, jak vám ho přinesly ukázat:) A všimněte si těch zářících očí, na ty dlouho nezapomenete...

Protože už je opravdu teplo a často stačí chodit ven jen v mikině, posíláme vám níže také inspirativní video, jak si děti mohou samostatně mikinu (i bundu) oblékat. Děti se cítí skvěle, když jsou samostatné, a vám rodičům se zase o trošku více rozvážou ruce k jiným činnostem:)

Skvělý nápad k skládání oblečení a k připravenému prostředí naleznete na stránce https://www.montessoridoma.cz/?p=2457.


Krásné jarní dny, myslíme na vás... 


Básnička k oblékáni


Do tunelu jede vlak, 

pomaličku tak a tak.

Kudy tudy cestička, 

už je venku nožička (ručička). 


O dalších semínkách (3.4.2020)

Venku máme jaro a v přírodě se objevují další a další rostlinky, které klíčí ze svých semínek. Jsou to vlastně taková miminka rostlinek. S tím rozdílem, že se o ně maminky rostlinky dále nestarají a miminka si poradí samotné - proto mají své zásoby jídla schované právě ve svém semínku.

Dnes můžete na videu (pod textem) kouknout, jak si doma s dětmi velmi jednoduše zasít třeba řeřichu. Co můžete doma dále zkoumat?

  • třeba velikosti těchto miminek-semínek řeřichy a porovnávat je s jinými, která máte doma (čočka, hrách...)
  • hledat semínka v ovoci - jablíčkách, hruškách - můžete zkusit rozkrojit jablíčko různými způsoby - třeba na hvězdičku, aby byla semínka hezky vidět, a děti je mohou vyndávat ven a i tyto dále zkoumat
  • můžete dát dětem semínka do krabičky a přidávat k nim další, která potkáte na procházce (staré pecky meruněk z loňska, oříšky a kdoví jaká semínka děti najdou), děti si tak vytvoří svůj malý poklad:)
  • děti také velmi baví smíchat mouku s červenou čočkou a nabírat ji lžičkou do cedníku na čaj a oddělovat tímto způsobem čočku od mouky
  • a pokud máte doma ještě zásoby oříšků, můžete se v dalším videu podívat, jak je děti mohou bezpečně roztloukat, a to tak, abyste neměli skořápky v celém bytě :)

Přejeme vám krásné jarní dny a těšíme se příště:)

A pokud budete mít zájem, můžete si níže stáhnout soubor kartiček cyklu různých rostlin a kytiček a doma si je vytisknout a s dětmi zkusit přiřadit anebo si na nich jen ukázat, jak vypadají semínka a cibulky u kytiček a rostlin a jak postupně rostou. 


O semínku (27.3.2020)

Naklíčit semínka je velmi jednoduché a s dětmi to hravě zvládnete. Postupem vás provedou děti ve videu - mrkněte:) Děti zde mohou trénovat práci se lžičkou, přelévání vody, zametání (doporučuji dát věci při nasypávání na tácek, semínka se jinak kutálí opravdu všude) apod. V průběhu pár dnů, po které semínka klíčí, můžete společně pozorovat, jak se semínka mění a klíčky postupně rostou. Naklíčené mungo chutná podobně jako čerstvý hrášek, dá se jíst samotné nebo přidat do polévky nebo nasypat jako posypka na chleba či přidat do salátu (na webu lze najít spoustu receptů). Naklíčené můžete skladovat několik dní v lednici. A co se při klíčení děje? V semínku se aktivuje spousta vitamínů a minerálů, takže jsou zejména teď na jaře velmi zdravá. Přejeme vám dobrou chuť i zábavu:)

Další tipy:

  • můžete doma najít další semínka (čočka, cizrna, fazole...) a porovnávat je s dětmi podle velikosti
  • po smíchání semínek různého druhu je mohou děti třídit do misek
  • čočku nebo vojtěšku lze dát klíčit po pár hodinách ve vodě na vatu a děti mohou každý den semínka na vatě rosit rozstřikovačem
  • pokud půjdete do lesa, můžete si přinést kousek mechu, dát jej do misky s trochou vody a sledovat, jestli z něj vyroste nějaké překvapení:)
  • další tip zde: https://www.napadyproanicku.cz/tvoreni-s-detmi/celorocne/842-klicici-hrasek

Semínko

Básnička

V zemi malé semínko,

(sedíme v dřepu)

spinká jenom malinko.

Když sluníčko zasvítí,

začne pěkně klíčiti.

(pomalu zvedat ruce nad hlavu)

Klíčí, stále výš a výš,

(zvednout se do stoje)

až poupátko uvidíš.

(ruce sepnout nad hlavou)

A pak z toho poupěte,

nádherný květ vykvete.

(roztáhnout ruce)