Jak dětem přizpůsobit skříň s oblečením 👚👗👖

Jak děti naučit větší samostatnosti? Zkuste si spolu s nimi udělat jarní úklid i v šatníku a dětem přizpůsobit a ulehčit oblékání. Pokud jim vyhradíte nízkou skříň, kde si můžou všechno oblečení (nebo třeba jen část oblečení pro menší děti) uspořádat, uklidit a pověsit, budou si moci vybírat, co si vezmou na sebe a zodpovědnost za úklid a péči o oblečení bude na nich. Uvidíte, že je bude bavit si ve skříni a do skříně věci uklízet a skládat si je. Zde je ukázka pro inspiraci od naši kamarádky Moniky 🙂


Skládání oblečení - inspirace na doma

Venku se krásně oteplilo, i když se ještě občas objeví chladnější den či ráno. A to je úžasná příležitost, aby děti zjišťovaly, jestli je jim teplo, zima nebo tak akorát. Pokud máte zrovna v těchto dnech i více času, máte pro tuhle aktivitu všechno potřebné, abyste se vyhnuli časovému stresu, pokud děti toto zkoumání přímo nadchne. A navíc u toho stihnete vytřídit dětem šatník :)


Jak na to? Můžete dítku podat jejich zimní bundu, mikinu, čepici, šálu, rukavice, tričko apod. a nechat jej, aby se obléklo a pustit jej třeba na balkón, aby prozkoumalo, jak se ve svém aktuálním obleční cítí a pokud mu nebude fajn, může zkoušet jiné varianty, až se bude cítit příjemně. Oblečení, ve kterém je dítěti již vedro, poté můžete spolu vyprat a uklidit na příští chladnější počasí. Děti bude určitě ukládání věcí do krabic bavit.


Děti také velmi baví aktivity související se skládáním. Začít můžete s ručníky a utěrkami, případně vyčlenit jednu starší utěrku nebo plínku, na ně vyšít (nebo nakreslit) čáry, které dětem budou vyznačovat místa skládání, zbytek děti hravě zvládnou. Inspiraci naleznete na fotkách níže (stačí posouvat šipkou doprava na další obrázky) a také na stránkách https://www.beskydska-skolicka.cz/old/skladani_ubrousku.html. Zásada pro nás dospělé pak je "výtvory dětí neopravovat", protože zkrátka dělají to nejlepší, co je v jejich silách. A určitě budou nadšené a motivované k dalšímu skládání, když v koupelně najdou ručník poskládaný přesně tak, jak vám ho přinesly ukázat:) A všimněte si těch zářících očí, na ty dlouho nezapomenete...

Protože už je opravdu teplo a často stačí chodit ven jen v mikině, posíláme vám níže také inspirativní video, jak si děti mohou samostatně mikinu (i bundu) oblékat. Děti se cítí skvěle, když jsou samostatné, a vám rodičům se zase o trošku více rozvážou ruce k jiným činnostem:)

Skvělý nápad k skládání oblečení a k připravenému prostředí naleznete na stránce https://www.montessoridoma.cz/?p=2457.


Krásné jarní dny, myslíme na vás... 

Básnička k oblékáni

Do tunelu jede vlak,

pomaličku tak a tak.

Kudy tudy cestička,

už je venku nožička (ručička).